top of page

הפרעות בסגר

 

 

סגר זהו מצב שבו שיניים מלסת אחת פוגשות את השיניים מהלסת השניה.

סגר לא תקין הוא מצב של חוסר התאמה או יחס לא תקין בין השיניים של לסת עליונה ותחתונה.

מצב של סגר לא תקין יכול להגרם מסיבות רבות; בעיה מולדת, הרגל או טיפולי שיניים קודמים. 

הרגלים כגון שחיקת שיניים, יוצרים מצב משתנה בפה, שיניים אשר נשחקות מאבדות מצורתן ומגודלן המקורי. מצב של שחיקה חמורה יכול לגרום להתדרדרות מצב השיניים עד לצורך של טיפולי שורש וכתרים ואף לעקירות.  

במקרה של אובדן שיניים לא משוקם ותזוזת שיניים כתוצאה מכך, היחס בין הלסתות משתנה, שיניים מקבלות עומס גדול יותר והאיזון נשבר.

לעיתים הגורם הוא יאתרוגני, שיקום שיניים בסגר לא מאוזן הגורם להפרעה מתמשכת למנשך. כאשר מספר שיניים משוקמות אך לא מאוזנות נכון, אנו עלולים להגיע למצב של התדרדרות מתמשכת של מצב השיניים והחניכיים. 

 

סגר לא תקין אצל אוכלוסיה מבוגרת עלול לגרום לתופעות שונות:

מבעיות תפקודיות של מערכת הלעיסה, הפרעות בדיבור ואי יכולת לסגור את הפה כראוי, עד מראה לא אסתטי של השיניים והפנים. שיניים שאינן במקומן הנכון קשות יותר לצחצוח והן פגיעות יותר לעששת ולדלקות חניכיים ומכך שיתכן ויואבדו. שיניים שאינן בסגר תקין עלולות גם לגרום להתדרדרות במצבן של שיניים סמוכות, עקב פיזור לא שווה של כוחות בזמן לעיסה, חוסר יכולת לנקות ודלקות חניכיים.  

 

בעיות לעיסה

במצב בו השיניים לא נפגשות בצורה נכונה (מנשך צלבי, חוסר נקודות מגע) או לא נפגשות כלל, לא תתכן לעיסה נכונה.

מצב זה יכול להגרם מצורה מולדת של הלסת או מאובדן שיניים או חומר שן (שחיקה).

בעיית לעיסה גוררת עימה בעיות רפואיות, חוסר לעיסה של אוכל, בליעה של חתיכות אוכל גדולות ולעיתים גם בעיית השמנה.

לעיסה לא מושלמת גורמת גם להרגשה לא נוחה בפה, ולהפרעה בתפקוד היומיומי.

ניתן לעזור במקרים בהם ההפרעה נובעת מחוסר מפגש בין השיניים על ידי החזרת שיניים לתיפקוד ולמגע.

 

טלאי על טלאי

זו אומנם אינה הגדרה רפואית אלא מצב בו בוצעו מספר טיפולי שיניים לאורך זמן ללא טיפול מקיף. כאשר ביצעו מספר כתרים בודדים בפה, באיזורים שונים, ללא איזון נכון של המנשך. או מצב בו שיקמו מספר שיניים אחת ליד השניה אך לא בגובה נכון, הסגר משתנה, האיזון מופר ובעיות סגר עלולות להיווצר.

מצב נוסף שבו איזון הסגר עלול להיות מופרע הוא שיקום על שתלים בתורה לא נכונה. שתל איננו טבעי לפה, זהו בורג טיטניום בעצם המאפשר החזרה של תיפקוד ומראה של שן, אולם אין להתייחס אליו כאל שן טבעית. השיקום על שתלים זוהי תורה שלמה ועל הרופא להיות בקיע על מנת לשקם נכונה. כאשר מבוצע גשר או כתר לא מאוזנים, מתחיל הפרת איזון בסגר הכללי של הפה, וזה גורם לבעיות של תיפקוד ,לאי נוחות ואף לכאבים בלסתות.

יצירת מנשך תקין, סגר מאוזן בשיקום יותר ממספר שיניים בפה צריך להיעשות על ידי מומחה לשיקום פה המבין את הפה בכללותו.

 

תזוזת שיניים

אובדן שיניים, אובדן בחומר שן (שחיקה, חורים, עששת) או אובדן תמיכה גרמית (מחלת חניכיים) יגרמו ברוב המקרים לתזוזת שיניים בפה.

תזוזה של שיניים לא מבוקרת תגרום לשינוי בסגר, ושינוי בכוחות המופעלים על השיניים הנותרות בפה. 

לאחר עשירת שן א לא שוקם במיידי, אנו רואים תזוזה איטית של שיניים סמוכות ונגדיות, זוהי תופעה שנולכת ומתקדמת עם הזמן. כך לאט לאט יש אובדן סגר תקין, סטיה של שיניים, אלו יכולים לגרום למצב חניכיים לא תקין, דלקות וכליאה של מזון, כמו גם החמרה במצב השיניים.

על מנת למנוע התדרדרות נוספת של השיניים והחניכיים יש לשקם בצורה מאוזנת את השיניים.

שחיקת שיניים

אצל כל אחד מתרחשת שחיקה פיזיולוגית עם השמן של השיניים. זו אינה בעייתית ואינה דורשת התערבות, אולם, שיחקה פתולוגית, מוגברת ההורסת את השיניים דורשת התערבות וטיפול מוקדם ככל האפשר.

צעד ראשון כולל אבחנה למקור השחיקה, הסיבה, לאחר מכן הטיפול מתחיל בדרך כלל ממתן סד (בדרכ סד לילה אך לא בהכרח ללילה בלבד). 

אם השחיקה הגיעה לשלב בו היתה פגיעה בשיניים, רגישות בשיניים ואף כאבים יש לשקם את השיניים מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע התדרדרות נוספת במצבן. שיקום שיניים שחוקות כולל כתרים או מילואות (ציפויי חלקי של השן). 

בעיות בדיבור

שינויי במיקום השיניים גורם לשינוי בתיפקוד כמו גם לשינוי בצורת הדיבור.

שיניים שאיבדו תמיכה וזזו, שיניים ששוקמו לא באופן נכון יכולים לגרום להפרעה בדיבור.

הפרעה בדיבור היא כאשר יש שינוי בצורת ביטוי אותיות ומילים בהשוואה למצב קודם. כל אשם מבטא בצורה שונה אותיות, ולכן ההשוואה היא למצב הקודם התקין של אותו אדם.

על מנת לתקן שינוי בהגייה יש לבצע שיקום נכון מאוזן של השיניים.

 

bottom of page